Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się nad tym czy w ciąży można podejmować jakąkolwiek aktywność fizyczną. Choć sama ciąża to rzeczywiście wyjątkowy i szczególny okres, podejmowanie takiej aktywności jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, w wielu przypadkach za sprawą aktywności fizycznej kobiety w ciąży pomagają sobie oraz dziecku. Dobrze jest więc wiedzieć jakie ćwiczenia można wykonywać oraz kiedy sobie na nie pozwolić – z reguły podejmowanie aktywności fizycznej przestaje być możliwe w trzecim trymestrze, kiedy to płód jest już na tyle duży, że bieganie czy wykonywanie niektórych ćwiczeń jest już dla kobiety dość problematyczne.

Wcześniej jak najbardziej kobiety ciężarne mogą aktywnie spędzać czas i powoli przygotowywać się do nowego etapu w swoim życiu. Przy okazji zadbają w ten sposób o swoje ciało, które przecież w trakcie ciąży musi dostosować się do sporych zmian. Tymczasem aktywność fizyczna może pomóc w walce z uciążliwym bólem kręgosłupa. Jakby tego było mało, poprawia także kondycję mięśni, co jest bardzo ważne w kontekście kolejnych miesięcy.

Dobrze jest więc się poruszać – nawet jeśli wcześniej nie należeliśmy do osób zbyt aktywnych to ciąża jest z pewnością dobrym powodem, aby rozpocząć regularne podejmowanie aktywności fizycznej.

Jaką aktywność fizyczną podejmować w ciąży?

Jednym z najprostszych sposobów na zachowanie dobrej kondycji jest uprawianie joggingu. Bieganie nie narazi małego na nadmierne wstrząsy, jako że odpowiednią amortyzację oraz bezpieczeństwo gwarantuje mu płyn owodniowy. W związku z tym – szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży – dobrze jest trochę pobiegać.

Inną formą aktywności fizycznej może być taniec. Pozytywny wpływ na zdrowie przyszłej mamy ma również joga. Nic więc dziwnego, że powstał nawet specjalny „odłam” jogi zwany prenatalną. Na tego typu zajęciach wszystkie ćwiczenia są bowiem dostosowane do kobiet ciężarnych.

A co z ćwiczeniami, które angażują mięśnie brzucha? One rzeczywiście nie są wskazane w drugim i trzecim trymestrze ciąży, dlatego też wtedy nie należy ich wykonywać. Wszelkie wątpliwości jakie mamy w kontekście aktywności fizycznej w czasie ciąży można rozwiązać podczas rozmowy z lekarzem. Popularna jest także ostatnio współpraca z osobistym trenerem, który będzie w stanie ułożyć nam plan treningowy oraz pomóc w razie jakichkolwiek problemów, prowadząc nas przez cały ten okres. Jest to z pewnością dobry sposób na zachowanie dobrej kondycji w trakcie ciąży.