Czego unikać w ciąży? Doradzamy!

Ciąża to z pewnością wyjątkowy okres w życiu kobiet. W związku z tym dobrze jest się na ciąże przygotować, tym bardziej, że przez lata powstało wiele mitów na temat tego, czego w ciąży robić nie wolno, a co jest jak najbardziej dozwolone. Przyszłe mamy powinny pamiętać przy tym, że szczególny jest również sam początek ciąży, który to rządzi się trochę innymi prawami. Wszystko to sprawia, że do ciąży dobrze jest się przygotować zawczasu – oczywiście niekiedy jest to dla nas niespodzianka, jednak jeśli planujemy zajść w ciążę to dobrze jest wiedzieć czego się spodziewać, jakich czynności powinniśmy unikać, a jakie są jak najbardziej dozwolone czy nawet wskazane. Ubezpiecz się w odpowiednie ubrania dla kobiet w ciąży

Picie alkoholu

Z pewnością jest to jeden z najważniejszych zakazów jeśli chodzi o ciążę. Przyszłej mamie po prostu nie wolno pić alkoholu w trakcie ciąży i nie ma tutaj mowy o „bezpiecznej” ilości alkoholu, gdyż dla płodu bardzo szkodliwa może być jakakolwiek dawka. Kobiety w ciąży powinny zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że alkohol może jak najbardziej przenikać przez łożysko, co oznacza mniej więcej tyle, że jeśli matka pije alkohol to dociera on także do płodu. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może źle wpłynąć na rozwój dziecka.

Palenie w ciąży

Papierosy to kolejne używki, które warto odstawić na czas ciąży. Dlaczego? Paląc papierosy przyszłe mamy ograniczają płodowi dostęp do potrzebnej ilości tlenu jaka jest wymagana do jego prawidłowego rozwoju. To także może bardzo źle wpłynąć na rozwój dziecka. Bardzo często zdarza się tak, że kobiety palące w ciąży tracą po prostu ochotę na papierosy – nie zmienia to jednak faktu, że tytoń powinno się na czas ciąży odstawić na bok.

Aktywność fizyczna

Jest ona jak najbardziej wskazana, choć nie w formie sportów ekstremalnych takich jak na przykład jazda na nartach. Kobiety w ciąży powinny też raczej unikać gry w różne sporty kontaktowe, gdyż wtedy bardzo łatwo o różnego rodzaju kontuzje czy urazy.

Jedzenie

W trakcie ciąży należy szczególnie mocno uważać na to co jemy – warto bowiem unikać pewnych produktów. Będą to na przykład sery pleśniowe, ale też surowe ryby czy surowe mięso.

Wszystko dlatego, że produkty te mogą zawierać różnego rodzaju bakterie czy pasożyty, które są bardzo niebezpieczne dla płodu.

Gorące kąpiele

Nie są wskazane dla kobiet w ciąży, w szczególności w pierwszym trymestrze ciąży. Kąpiele w gorącej wodzie mogą bowiem doprowadzić do osłabienia organizmu, a nawet do przedwczesnych skurczów.