Czy warto w ciąży chodzić do szkoły rodzenia?

Dla wielu kobiet ciąża to niezwykły czas. Z jednej strony odczuwają one ogromną radość, z drugiej mają wiele obaw i dręczy je niepokój. Co więcej, dochodzi do takich sytuacji, że same nie wiedzą z jakich propozycji powinny skorzystać, z jakich mogą ale nie muszą, a które z nich powinny omijać z daleka. Może się okazać, że w przypadku niektórych ofert będą się czuły zagubione, a wówczas dobrze, żeby miały obok siebie kogoś kto naprawdę doradzi, kto pokaże na co warto zwracać uwagę w ciąży i co może zaprocentować później, gdy w końcu nadejdzie ten długo oczekiwany dzień.

Jednym z takich dylematów, z którym mierzą się przyszli rodzice jest ten, czy warto w ciąży chodzić do szkoły rodzenia czy nie.

Różne są argumenty

Z jednej strony odnośnie szkół rodzenia możemy się spotkać z opiniami, że są one niepotrzebne. Kobiety od wieków zachodziły w ciążę i rodziły dzieci, doświadczenie czerpały z rozmów z bliskimi kobietami i to też one pomagały w pierwszych dniach po porodzie, tak aby nauczyć świeżo upieczonych rodziców, w jaki sposób powinni zajmować się swoim dzieckiem. Z drugiej jednak strony teraz już bardzo rzadko rodziny mieszkają ze sobą w kilka pokoleń, niejednokrotnie młodzi znajdują się z dala od swoich rodzin, a więc nie ma nikogo, kto mógłby tę młodą mamę przez to wszystko przeprowadzić.

Poza tym, obecna wiedza na temat ciąży, porodu, jak i kobiecego ciała jest znacznie większa, a to oznacza, że można wypracować niektóre mechanizmy, które sprawią, że nie tylko poród będzie łatwiejszy, ale również późniejszy powrót do równowagi również będzie przebiegał sprawniej i spokojniej. Prawda jest taka, że w przypadku szkoły rodzenia bardzo wiele zależy tutaj od przyszłej mamy. Od tego czy czuje ona potrzebę korzystania z takich spotkań, czy jednak ich nie potrzebuje, bo do tej pory miała na tyle często kontakt z malutkimi dziećmi, że wie, jak się nimi zajmować. Nie mniej, warto sprawdzić jaką ofertę ma szkoła rodzenia, abyśmy potrafili określić, czy faktycznie jest ona dla nas.

Co możemy otrzymać?

Jeżeli zastanawiamy się, co możemy otrzymać jeśli zapiszemy się do szkoły rodzenia, to warto pamiętać o wielu cennych radach dotyczących ciąży, porodu i zajmowania się dzieckiem. Dodatkowo może się okazać, że będziemy tam mieli kontakt z położną, która będzie prowadziła naszą ciążę, a do tego jeszcze będziemy się uczyli jak oddychać podczas porodu, aby dziecku i nam było łatwiej. Szkoła rodzenia to również najróżniejsze ćwiczenia, które mają utrzymać w dobrej kondycji przyszłą mamę, oczywiście tak dopasowane, aby były one bezpieczne dla jej odmiennego stanu. Jak również możliwość poznania innych kobiet w ciąży, z którymi będzie można utrzymywać znajomość również później, gdy już dzieci pojawią się na świecie.

W szkole rodzenia możemy znaleźć wiele cennych informacji, dzięki którym będziemy spokojniejsze zarówno w ciąży, jak i podczas porodu. Może się okazać, że właśnie dzięki tym spotkaniom wszystko przebiegnie spokojniej, bo będziemy wiedziały, czego się spodziewać.