Dieta dla ciężarnych kobiet – co włączyć do jadłospisu?

Kobieta w ciąży powinna szczególnie mocno o siebie zadbać – przede wszystkim dlatego, że w ten sposób dba także o swoje dziecko. W związku z tym dobrze jest w trakcie ciąży postawić na odpowiednie odżywianie. Jak się bowiem okazuje, niedobór (ale też nadmiar) składników pokarmowych może w sposób trwały wpłynąć na rozwój płodu.

Nic więc dziwnego, że kobiety w ciąży powinny szczególnie zwrócić uwagę na to co jedzą – właściwa dieta to gwarancja zdrowia i dobrej formy mamy, a także dziecka. W związku z tym warto zadbać o to, by nasze posiłki były po prostu zróżnicowane oraz urozmaicone. Bardzo istotne jest, aby dostarczały one odpowiednią ilość wszystkich potrzebnych składników mineralnych, witamin, ale też białka czy węglowodanów i właściwych tłuszczów.

Jakie produkty można więc wprowadzić do jadłospisu kobiety w ciąży? Będą to na przykład:

  • fasola,
  • szpinak,
  • tofu,
  • banany,
  • mleko sojowe,
  • kasza gruboziarnista,
  • chude mięso,
  • makaron ryżowy,
  • awokado,
  • ziarna słonecznika.

To oczywiście niepełna lista, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że zdrowa dieta opiera się przede wszystkim na warzywach oraz owocach. Warto też stawiać na różnego rodzaju zdrowe produkty, a porzucić wszystkie mało zdrowe dla nas opcje – nawet jeśli bardzo mocno nas kuszą, a różnego rodzaju „zachcianki” to przecież rzecz w ciąży dość częsta i powszechna.

Jakich pokarmów unikać w ciąży?

Wiemy już mniej więcej co powinniśmy włączyć do naszego jadłospisu, ale jakich produktów powinny unikać kobiety w ciąży? Eksperci wskazują tutaj przede wszystkim na surowe mięso czy ryby. Tatar może być na przykład prostą drogą do zarażenia toksoplazmozą, podczas gdy efektem zjedzenia sushi mogą być na przykład pasożyty lub bakterie. Oczywiście nie ma gwarancji, że rzeczywiście tak będzie, ale nie warto ryzykować.

Dodatkowo nie powinno się spożywać produktów mlecznych z niepasteryzowanego mleka czy serów pleśniowych. Nie zapominajmy także o tym, by na czas ciąży odstawić wszystkie używki, a więc alkohol (w tym także wino) czy papierosy, gdyż mogą być one bardzo groźne dla płodu i mieć bardzo szkodliwe działanie dla jego rozwoju. Czasami ciężko jest odstawić na bok coś, co jest dla nas przyzwyczajeniem, lecz pamiętajmy, że dbamy w ten sposób nie tylko o własne zdrowie, lecz także o zdrowie i prawidłowy rozwój naszego dziecka.

W związku z tym każda przyszła mama świadoma tej odpowiedzialności musi odpowiednio przygotować się do ciąży.