Dzieci potrzebują nudy

Zazwyczaj jest tak, że jako rodzice dokładamy starań, aby nasze dziecko się nie nudziło. Obawiamy się wówczas, że nie będziemy w stanie zaspokoić jego potrzeb, że nie będzie się ono czuło szczęśliwe, a my będziemy musieli się zmierzyć z dziecięcym marudzeniem i tysiącem pytań o to, co ma robić, ponieważ się nudzi. Warto jednak pamiętać o tym, że zapełnianie dziecku każdej minuty nie jest niczym dobrym, a odrobina nudy jest mu potrzebna, aby mogło się ono prawidłowo rozwijać.

Jeśli zastanawiamy się, dlaczego nuda jest dobra i potrzebna, oczywiście w rozsądnych ilościach, to warto pamiętać, że dzięki niej nasze dziecko ma możliwość rozwijać w sobie kreatywne myślenie i uczyć się, w jaki sposób samodzielnie powinno sobie organizować czas.

To może przynieść sporo dobrego

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko które się nudzi i które jednocześnie ma pozostawione sporo swobody, będzie miało czas na sięgnięcie po kreatywne zabawy. Może się wówczas okazać, że będziemy szczerze zaskoczeni kreatywnością dziecka, które sięgnie po znane sobie zabawki, ale jednocześnie zacznie się nimi bawić w zupełnie inny sposób.

Może się również okazać, że nuda skłoni je do wykonywania ciekawych rzeczy z kartonów czy innych niepotrzebnych rzeczy, a wówczas będzie nie tylko pobudzało swoją wyobraźnię, ale także będzie budowało pewność siebie, widząc że jest w stanie samodzielnie wykonać coś takiego. Dobrym efektem nudy może być również sięgnięcie po klocki, z których można budować różnego rodzaju rzeczy, a to także pozwoli dziecku rozwijać swoją wyobraźnię i jeszcze będzie mogło ono ćwiczyć koordynację oko – ręka. Oczywiście powinniśmy zadbać o to, aby ten czas nudy był dla dziecka bezpieczny i żeby nie działo się z nim nic złego, jednak sama nuda jest potrzebna, aby mogło ono nauczyć się samodzielnego organizowania sobie zajęć.

Pokażmy jak to robić

Oczywiście ciężko oczekiwać, że pozostawienie dziecka samego sobie i pozwolenie na nudę, będzie skutkowało kreatywnymi działaniami. Na początku powinniśmy pokazać dziecku, jakie będzie miało możliwości, co może zrobić jeśli się nudzi, po jakie rozwiązania może sięgać. Może się wówczas okazać, że jeśli nauczymy dziecko, kreatywnego radzenia sobie z nudą, to kolejnym razem samo wymyśli coś ciekawego, dzięki czemu nie będzie od nas oczekiwało, że będziemy mu towarzyszyć podczas każdej zabawy.

Jeśli pokażemy dziecku, jak sobie radzić z tą nudą, po co można sięgać, to może się okazać, że dziecko samo wymyśli takie zabawy, o których my nawet byśmy nie pomyśleli. Warto pozwolić dziecku na nudę, jednak najpierw musimy je nauczyć, jak może sobie z nią radzić. Jeśli tak właśnie będziemy działać, to szybko może się okazać, że pomysłowość dziecka nas zaskoczy i będzie ono sięgało po rozwiązania, o których sami nawet byśmy nie pomyśleli.