Jak dbać o siebie w trakcie ciąży – najprzydatniejsze porady

Choroba to nie ciąża i w taki sposób nie należy jej traktować. Ciąża jest stanem wyjątkowym, przez niektórych uznawany jako błogosławiony. Oczekiwanie na narodziny dziecka to bardzo szczególny okres w życiu kobiety.

Wtedy właśnie musi szczególnie zwrócić uwagę na bardzo wiele czynników, które ją ograniczają. Dbanie o siebie idzie w parze z dbaniem o rozwój malucha. Należy wiedzieć czego trzeba unikać, a co pomoże w dbaniu o ciążę.

Oto kilka przydatnych porad dla przyszłych mam:

  • Zdrowe odżywianie i zmiana nawyków żywieniowych to niestety konieczność. Niestety, bo ciężko jest się przestawić z dotychczasowych przyzwyczajeń, lecz skutkuje to poprawą nie tylko zdrowia, ale i samopoczucia. Kobiety w ciąży powinny dostarczać organizmowi dużo witamin, pochodzących z warzyw i owoców.

    Warto pamiętać, by dieta była zróżnicowana, zawierała takie posiłki jak: chude mięso, ryby, pełnowartościowe węglowodany i mleko;

  • Kwas foliowy to must-have w torebce ciężarnej. Jest bardzo ważny w pierwszych etapach ciąży, ponieważ zapobiega powstawaniu cewy nerwowej. Odpowiednie dawki i inne potrzebne składniki warto skonsultować z lekarzem;
  • W trakcie ciąży trzeba zwracać szczególną uwagę na higienę, zwłaszcza pożywienia.

    Zaleca się unikanie surowych ryb, mięs, czy serów pleśniowych. Wszystkie warzywa i owoce należy dokładnie myć, nawet dwa razy przed spożyciem;

  • Regularne ćwiczenia są zalecane przyszłym mamom z wielu powodów. Sprawiają, że samopoczucie staje się dużo lepsze, a ciało bardziej elastyczne.

    To pozwoli na przygotowanie się do porodu i wyeliminuje ryzyko przybycia zbyt dużej ilości zbędnych kilogramów. Szczególnie zalecane są spacery, ćwiczenia w wodzie, pływanie. Dobrym rozwiązaniem jest też  fizjoterapia w ciąży w mieście Poznań, gdzie specjaliści przygotują odpowiednie ćwiczenia ruchowe, żeby zadbać o sprawność w trakcie ciąży.

.