Jeśli uwielbiasz sport czy wykonywanie ćwiczeń to ciąża wcale nie musi oznaczać, że będzie trzeba z tego zrezygnować. Jak się bowiem okazuje, aktywność fizyczna jest nawet wskazana dla kobiet w ciąży i może być bardzo pozytywna zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla samego dziecka. Trzeba oczywiście podejść do tego wszystkiego ze zdrowym rozsądkiem – ćwiczenia muszą być bowiem odpowiednio dobrane. Dzięki temu kobieta będzie w stanie zachować dobrą kondycję, co z pewnością pomoże jej w trakcie ciąży, która jest jednak sporym wyzwaniem dla jej ciała. Dodatkowo, pozwoli to jej szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Tymczasem wiele kobiet – przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo dziecka – rezygnuje z jakiejkolwiek aktywności. Dodatkowo nie każda przyszła mama jest po prostu osobą aktywną, a co za tym idzie nawet przed ciążą w jej życiu nie było zbyt wiele sportu. Planowanie dziecka to dobry moment, aby to zmienić. Warto pamiętać o tym, że masa ciała kobiety w ciąży często gwałtownie wzrasta, co jest sporym obciążaniem dla kręgosłupa czy stawów.
Bez żadnej aktywności fizycznej zrzucenie tych dodatkowych kilogramów będzie przy tym dodatkowym utrudnieniem, dlatego też warto po prostu o siebie zadbać.
Jakie aktywności fizycznej można podejmować w ciąży?
Jest szereg ćwiczeń, które są jak najbardziej dozwolone, a nawet wskazane w okresie ciąży. Poleca się na przykład pływanie, ćwiczenia na piłce albo jogę – warto poszukać specjalnych zajęć, które przeznaczone są właśnie dla ciężarnych kobiet. Najważniejsze jest bowiem to, aby poziom aktywności oraz intensywność ćwiczeń dostosować do kondycji fizycznej. Przyszła mama nie może się przede wszystkim zbyt mocno przemęczać, a do tego nie powinna również uprawiać takich form sportu, które niosą za sobą spore ryzyko urazów czy kontuzji (na przykład jazda na rowerze czy narciarstwo). A kiedy należy zrezygnować z uprawiania sportów i podejmowania aktywności fizycznej w okresie ciąży? Przede wszystkim wtedy, gdy istnieje zagrożenie dla ciąży (a więc są po prostu przeciwwskazania do uprawiania aktywności fizycznej) oraz pojawia się zagrożenie przedwczesnym porodem, a więc w trzecim trymestrze. Dodatkowo należy wstrzymać się z intensywnością treningów oraz ćwiczeń do 12. tygodnia ciąży – wcześniej może bowiem wystąpić ryzyko poronienia czy niedorozwoju płodu. Z kolei od drugiego trymestru zaleca się głównie ćwiczenia o charakterze wzmacniające oraz rozciągające.