Nie rezygnujmy z aktywności w ciąży

Jest sporo osób, które uważają, że w ciąży należy się bardzo oszczędzać, a co się z tym wiąże, nie powinno się niczego dźwigać, jak najmniej powinno się podnosić ręce do góry, nie powinno się również za bardzo przemęczać. Z drugiej strony mamy sporą grupę ludzi, która uważa, że ciąża to nie choroba, a o oznacza, że ciężarna powinna pracować do samego porodu, nie powinna rezygnować ze swoich aktywności, które do tej pory towarzyszyły w jej życiu. Prawda jest taka, że zarówno jedna, jak i druga strona ma trochę racji, dlatego też, powinniśmy się postarać znaleźć tutaj złoty środek. Co więcej, powinniśmy również wziąć pod uwagę stan danej ciężarnej, bo każda ciąża jest tak naprawdę inna.

Nie można przesadzać

Przede wszystkim zanim zdecydujemy o tym, jak ma wyglądać nasz czas spędzony w ciąży, powinnyśmy najpierw porozmawiać z lekarzem i pozwolić mu ocenić nasz stan zdrowia. Jeśli pracujemy w szkodliwych warunkach, które mogłyby zaszkodzić dziecku, to z pewnością musimy być przeniesione na inne stanowisko, a jeśli nie będzie to możliwe, to powinnyśmy iść na chorobowe. Ale jeśli nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań, ciąża rozwija się prawidłowo, a my się dobrze czujemy, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogły spokojnie pracować, tak długo, jak długo będziemy miały siły.

Oczywiście powinnyśmy zrezygnować z podnoszenia ciężkich rzeczy, ale jednocześnie nie stanie się nic złego, jeśli podniesiemy coś lekkiego. Podejmując aktywność w ciąży, musimy przede wszystkim patrzeć na to, jak się czujemy.

Tutaj też potrzebna jest rozwaga

Jeżeli do tej pory prowadziłyśmy bardzo aktywny tryb życia i uprawiałyśmy jakiś sport, to jeśli lekarz oceni, że wszystko jest w porządku, to nadal możemy ćwiczyć. Oczywiście, powinnyśmy zmniejszyć intensywność ćwiczeń i pamiętać, że w ciąży zaburzony jest środek ciężkości, a więc powinnyśmy zrezygnować z wszystkich tych ćwiczeń, w których możemy stracić równowagę i upaść. Jednak przy dobrym dobraniu ćwiczeń i przy odpowiedniej asekuracji, ćwiczenia w ciąży będą nawet wskazane, bo dzięki nim będziemy się lepiej czuły i możliwe, że mniej będzie nas bolał kręgosłup. To jaką aktywność podejmiemy w ciąży powinno zależeć przede wszystkim od naszego samopoczucia, tego jak rozwija się ciąża i jakie życie prowadziłyśmy przed zajściem w ciążę. Jednak bardzo ważne jest to, aby nie popadać tutaj ze skrajności w skrajność, tak aby w żaden sposób nie zaszkodzić sobie czy dziecku.

No i zawsze wszelkie działania powinnyśmy konsultować z lekarzem.