Podróż z dziećmi nie musi być męcząca

Są rodzice, którzy uważają, że podróż z małym dzieckiem, to nieosiągalne wydarzenie, które co najwyżej może się skończyć nerwami, kłótniami i niechęcią do przeżywania nowych przygód. Z drugiej strony mamy rodziców, którzy co chwilę wybierają się na różne wyprawy z dziećmi, nawet takimi kilkumiesięcznymi i nie widzą w tym żadnych trudności. Co sprawia, że podejście do podróżowania z dziećmi jest tak różne? Dlaczego jedni rodzice co chwilę organizują różnorakie podróże, a inni starają się ich unikać jak ognia?

Odpowiednie przygotowanie

Przede wszystkim jeśli planujemy podróż z dzieckiem, to musimy się do niej odpowiednio przygotować.

Chodzi o to, że z wyprzedzeniem, na spokojnie musimy się zastanowić co musimy zabrać, jakie rzeczy będą nam potrzebne od razu, a które z nich możemy zakupić dopiero po dotarciu na miejsce. Kiedy będziemy mieli już listę gotowych artykułów, powinniśmy zacząć je na spokojnie pakować, tak aby mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Dodatkowo jeszcze musimy się zastanowić, jaka podróż będzie najlepsza dla naszego dziecka.

Czy powinniśmy się wybrać samochodem, pociągiem czy może jednak samolotem? Może powinniśmy podróżować w nocy, aby dziecko większą część podróży spokojnie przespało, a może jednak powinniśmy podróżować w dzień, aby mogło podziwiać widoki zmieniające się za oknem? Bez względu na to, czy mamy dziecko kilkumiesięczne czy już starsze, co jakiś czas powinniśmy zorganizować postój. Tak, aby można było coś zjeść, napić się, żeby dziecko miało możliwość rozprostowania się poza fotelikiem czy nosidełkiem. Jeśli będziemy się trzymali tych zasad, to bardzo możliwe, że podróż z dzieckiem minie nam przyjemnie i nawet nie zauważymy, kiedy dotrzemy na miejsce.

Zajmowanie uwagi

Im dłuższa ma być nasza podróż, tym ważniejsze będzie to, abyśmy przygotowali się na zajmowanie dziecięcej uwagi. Na początku może być ono zaaferowane podróżą i z ciekawością spoglądać na to, co będzie się działo za oknem. Jednak po pewny czasie może się zacząć nudzić, a wówczas my powinniśmy być przygotowani na taką sytuację.

To oznacza, że dla młodszych dzieci powinniśmy mieć w zasięgu ręki ulubione zabawki, którymi będziemy je zabawiać, tak aby dalsza droga również minęła bez zakłóceń. Dla starszych dzieci możemy mieć uszykowane ulubione piosenki, jak i różnego rodzaju gry. Poszukiwanie określonych rzeczy za oknem, liczenie mijanych domów.

Jeśli mamy dziecko, które potrafi już śledzić mapę, to możemy przygotować mapkę z trasą i poprosić dziecko, aby zostało naszym pilotem. Dzięki temu dziecko będzie miało zajęcie, a jednocześnie będzie mogło nauczyć się czegoś nowego. Warto zobaczyć jakie mamy możliwości, jak przygotować się do podróży z dzieckiem, aby była ona niezapomnianym, ale jednocześnie przyjemnym przeżyciem.

Może się okazać, że jeśli dobrze się przygotujemy do takiej wyprawy, to sami się przekonamy, że nie ma w tym nic strasznego i naprawdę polubimy podróże z dzieckiem.