W wychowaniu ważna jest stałość

Nie ma znaczenia czy wychowujemy dziecko czy psa, zarówno w jednym jak i w drugim przypadku bardzo ważna jest konsekwencja. Chodzi o to, że jeśli raz podejmujemy jakąś decyzję, to musimy się jej trzymać i nie możemy jej zmieniać. A już szczególnie niedopuszczalna jest sytuacja, gdy raz czegoś zabraniamy, innym razem na to pozwalamy, a następnie znowu zabraniamy. Takie działania będą wprowadzały dezorientację i będą rodziły bunt.

Dlatego też, jeśli chcemy zwiększyć swoją szansę na odniesienie sukcesu wychowawczego, to przede wszystkim powinniśmy być konsekwentni, a w tym niewątpliwie pomoże nam ustanowienie reguł, których będziemy się wszyscy trzymali. Wówczas zarówno my, jak i druga strona będzie wiedziała czego się spodziewać w danym momencie, na ile może sobie pozwolić, a kiedy już jej zachowanie będzie zachowaniem niepożądanym.

To wszystko musi być spójne

Z jednej strony bardzo ważne jest to, aby nasze działania były spójne. Aby sobie nawzajem nie przeczyły, aby się dopełniały.

Musimy być konsekwentni, a więc jeśli ustalamy, że podczas jedzenia wyłączamy telewizor i odkładamy komórki, to musimy się tego trzymać i nie wolno nam robić wyjątków od tej reguły. Jeśli ustalamy z dzieckiem, że przed snem czytamy mu bajkę, to także należy się tego trzymać, bo rutyna daje poczucie bezpieczeństwa, a to z kolei sprawia, że dziecko jest spokojniejsze, wie czego może się w danym momencie spodziewać, co z kolei również przekłada się na jego ogólne zachowanie. Jeśli będziemy konsekwentni w swoich działaniach, jeśli pokażemy dziecku, że w danych sytuacjach zawsze zachowujemy się tak samo i nie ulegamy jego namowom czy wymuszeniom, to możemy być pewni, że odniesiemy sukces wychowawczy i będziemy mogli być dumni z naszej pociechy, że potrafi sobie odpowiednio poradzić w dorosłym życiu.

Wspólne działanie

Podczas wychowania dziecka bardzo ważne jest to, abyśmy byli spójni w swoim przekazie.

Chodzi o to, żeby zarówno mama z tatą, jak i dziadkowie wysyłali te same sygnały. Jeśli rodzice na coś nie pozwalają i proszą, aby dziadkowie podczas opieki nad wnukami, również się na to nie godzili, to tak właśnie powinno być. Dzieci powinny widzieć spójne działania wszystkich członków rodziny. Jeśli wychowanie dziecka będzie się opierało na tym, że jeden rodzic nie będzie na coś pozwalał, a drugi tak, że rodzice będą czegoś zabraniali a dziadkowie będą na to pozwalali, to dziecko będzie zdezorientowanie, a jego wychowanie będzie trudniejsze niż powinno.

Im bardziej spójne będą działania wszystkich członków rodziny, tym większa będzie szansa, że wychowanie dziecka przyniesie spodziewane efekty. Jest to bardzo ważne, bo wówczas wysyłamy dziecku sygnał, że mamy takie samo zdanie na dany temat i ono ma się do niego stosować. Konsekwencja i wspólne działania całej rodziny są największą gwarancją na to, że będziemy mogli obserwować pozytywne efekty naszego wychowywania.