Wakacyjny wyjazd z dziećmi

Dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci bywają absorbujące, że nie lubią się nudzić, że nawet najfajniejszą rzecz potrafią zamienić w koszmar, jeśli nie będzie ona spełniała ich oczekiwań. Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców obawia się wakacyjnych wyjazdów z dziećmi, bo boją się marudzenia, płaczu i buntu. A przecież taki wyjazd ma być przyjemnością, oderwaniem od codzienności i sposobem na odpoczynek, a to oznacza, że rodzice nie powinni wracać z niego bardziej zmęczeni, niż byli przed takim wyjazdem. Jak się jednak okazuje wakacyjny wyjazd z dziećmi nie musi być zły, pod warunkiem, że odpowiednio go zaplanujemy.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim musimy się dobrze przygotować do takiego wyjazdu, a więc zająć się jego planowaniem z odpowiednim wyprzedzeniem. Wyszukać dobre miejsce na nocleg, takie w którym będzie przygotowana przestrzeń dla dzieci, dla mniejszych plac zabaw czy sala, dla starszych przestrzeń do gry w badmintona czy siatkówkę. Warto także wybierać na wakacje takie miejsca, gdzie będziemy mogli miło spędzić czas bez względu na to, jaka będzie pogoda. Dodatkowo jeśli wybieramy się na wakacje z małymi dziećmi, powinniśmy się upewnić czy na miejscu będziemy mieli zagwarantowane łóżeczko i krzesełko do karmienia, czy takie rzeczy powinniśmy zorganizować sobie samodzielnie. Jeśli już wybraliśmy nocleg, to warto poświęcić trochę czasu na znalezienie ciekawych miejsc, które możemy zwiedzić z naszymi dziećmi. Oczywiście podczas takich poszukiwań powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nasze dziecko jest w takim wieku, że będzie mogło tam wejść, czy jednak jest za małe.

Czasami też, potrzebny jest odpowiedni strój, aby wejść do jakiejś jaskini czy podziemi, a więc to także warto dokładnie sprawdzić, aby później nie było niemiłej niespodzianki.

Podróż też jest ważna

O ile podczas pobytu na miejscu jesteśmy w stanie zapewnić dziecku jakąś rozrywkę, o tyle sama podróż do celu może się okazać koszmarem. Zwłaszcza jeśli będzie trwała przez kilka godzin. Dlatego do niej również powinniśmy się odpowiednio przygotować. Warto zabrać ulubioną muzykę naszego dziecka, abyśmy mogli jej posłuchać w samochodzie. Możemy wymyślić jakieś zgadywanki, które będziemy zadawać dziecku, albo przygotować karty, na których dziecko będzie miało zapisywać ile widziało psów, domów i samochodów na ustalonym odcinku trasy. Starszym dzieciom możemy przygotować mapę z zaznaczoną trasą przejazdu, tak aby mogło ją śledzić, a jeśli zaznaczymy na niej charakterystyczne punkty, to dziecko będzie mogło je wyszukiwać, co także urozmaici podróż. No i nie zapominajmy o robieniu odpowiednich przerw, na załatwienie swoich potrzeb, rozprostowanie nóg czy zjedzenie kanapki. Jeśli się dobrze do tego przygotujemy, to może się okazać, że podróż, jak i same wakacje z dzieckiem będą przyjemnym przeżyciem, które miło będziemy wspominać. Wystarczy tylko z wyprzedzeniem się do tego przygotować, tak aby niczego nie pominąć.

Zadbajmy o to, aby niektóre atrakcje były szczególnie ciekawe dla naszego dziecka.