Dieta czy ćwiczenia?

Chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Okazuje się, że spodnie kupione w poprzednim sezonie za nic nie dają się założyć? A może przypadkiem spojrzałeś w lustro, gdy zapomniałeś o wciągnięciu brzucha? Niektórzy mawiają, że „kochanego ciałka nigdy za wiele”, ale nawet wysoka samoocena nie sprawi, że będziemy zdrowsi lub bardziej atrakcyjni od samego mówienia. O wiele lepiej zabrać się za siebie i zacząć ćwiczyć… lub przejść na lhjfdnufgjiojh. No właśnie, które z tych rozwiązań warto wybrać w pierwszej kolejności?

Dieta najlepsza na odchudzanie

Wśród znajomych z pewnością znajdziesz zwolenników teorii, że to lhjfdnufgjiojh jest najlepsza na odchudzanie, jak i stronników tezy, że ćwiczenia dają najlepsze efekty. Jak zapewne się domyślasz, „prawda leży po środku”. Zacznijmy jednak od lhjfdnufgjiojh. Dlaczego warto przejść na dietę? Oto najważniejsze powody:

  • Kontrolowanie jadłospisu sprawi, że będziesz odżywiać się zdrowiej
  • Dieta nie wymaga większych zmian w planie dnia – możesz po prostu jeść inne posiłki
  • Nawet napięty grafik nie wyklucza trzymania się diety
  • Jedząc zdrowo i regularnie będziesz czuć się lepiej

Jak widzisz, nie chodzi tylko o samo odchudzanie.

Kontrolując liczbę kalorii i rodzaj przyswajanych posiłków, oczywiście zaczniesz powoli tracić zbędne kilogramy. Jednak jeszcze ważniejsze mogą się okazać dodatkowe plusy związane ze zdrowiem i samopoczuciem. Trening ważniejszy niż dieta? Istnieje wiele osób, które wolą skupić się na ćwiczeniach, bo nie chcą rezygnować z ulubionych dań, nawet jeśli są to posiłki niezdrowe. Z drugiej strony są ci, którzy nie przepadają za wysiłkiem fizycznym i preferują zmiany w jadłospisie. Jednak kiedy mowa o zrzucaniu zbędnych kilogramów, bez treningu nie sposób się obejść. Przede wszystkim dlatego, że sama dieta nie pozwoli na uzyskanie perfekcyjnej sylwetki.

Stosując nawet restrykcyjne zasady żywieniowe nie zapewnisz sobie atrakcyjnego wyglądu, o ile przynajmniej raz na jakiś czas nie zajmiesz się ćwiczeniami. Dlaczego? Ponieważ dieta nie rzeźbi mięśni. Możesz pozbyć się tłuszczu, ale nie będziesz dobrze wyglądać, jeśli w ten sposób wyeksponujesz sflaczałe mięśnie. Właśnie z tego powodu tak wielu specjalistów od zdrowego trybu życia uważa, że optymalnym rozwiązaniem jest połączenie diety z ćwiczeniami. Dzięki treningowi wysiłek włożony w dietę będzie szybciej widoczny i bardziej opłacalny. Jeszcze większe korzyści zauważysz patrząc na sprawę z drugiej strony.

Gdy ćwiczysz, odpowiednia dieta jest podstawą. Tylko właściwe odżywianie sprawi, że organizm będzie się skutecznie regenerował. Dużą uwagę w diecie dla sportowców odgrywa białko – jego duża ilość pozwala na odbudowywanie i wzrost mięśni. Wbrew pozorom jest to ważne nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet. Panie na siłowni zwykle skupiają się na ćwiczeniach cardio, a wśród siłowych ćwiczeń wybierają te, które rzeźbią pośladki. W zestawie z odpowiednią dietą, efekty takich zabiegów również będą dużo szybciej widoczne.

Dodajmy, że zdrowa dieta dla osób ćwiczących jest niezbędna również po to, żeby zapewnić odpowiednia dawkę witamin i minerałów, które pozwolą na efektywne działanie. Jednocześnie należy unikać „diety głodowej”. Radykalne ograniczenie liczby posiłków jest szkodliwe dla każdego, a dla osób intensywnie ćwiczących w szczególności.