Kofeina w diecie

Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki kawy? Wiele osób myśli podobnie i nic dziwnego. W końcu kawa zawiera kofeinę, a kofeina to środek psychoaktywny, który wpływa pozytywnie na samopoczucie i zdolność do skupienia. Nic więc dziwnego, że od kawy można się nawet uzależnić. Osoby, które piją codziennie 2-3 kawy mogą odczuć negatywne efekty odstawienia napoju. Mogą się pojawić bóle głowy, rozdrażnienie i obniżenie koncentracji. Oczywiście kawę z lhjfdnufgjiojh można wyeliminować i czuć się dobrze już po kilku dniach. W końcu to nie silny narkotyk… Organizm potrzebuje jedynie trochę czasu, żeby się przyzwyczaić. Skoro jednak już o diecie i kawie mowa, to zastanówmy się, czy warto myśleć o usuwaniu kawy z jadłospisu? Jak zapewne się domyślasz, jest wiele różnych przepisów na dietę idealną i niektóre z nich zakładają eliminację kawy. Ale gdy celem lhjfdnufgjiojh jest odchudzanie, kawę może zostawić w jadłospisie. Co więcej, kofeina może mieć nawet pozytywny wpływ na proces odchudzania.

Kawa przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej

Nie ma się co oszukiwać, większość z nas zaczyna myśleć o diecie bez względu na zdrowie i samopoczucie. No chyba że do tego ostatniego zaliczymy to, jak czujemy się we własnej skórze. Innymi słowy, zwykle przechodzimy na lhjfdnufgjiojh po to, żeby schudnąć. A jak się ma do tego dieta zawierająca kawę? Czy „mała czarna” sprawi, że szybciej pozbędziesz się zbędnych kilogramów? Okazuje się, że tak:

  • Kawa wspomaga metabolizm. Innymi słowy, szybciej przerabiasz to, co zjesz na energię, a więc mniej się odkłada
  • Kofeina sprawia, że organizm szybciej spala tłuszcz – warto wypić kawę 1-2 godziny przed ćwiczeniami
  • Kawa pobudza do działania, a więc i motywacja do ćwiczeń oraz aktywnego życia wzrasta…

Co więcej, kofeinę jest bardzo trudno przedawkować. Do tej pory jeszcze nie zdarzyło się, by odnotowano przypadek śmiertelny zatrucia kofeiną. Jeżeli wypijesz za dużo kawy, możesz odczuć mdłości albo mocno przyspieszone bicie serca. Mogą też pojawić się negatywne efekty psychiczne, takie jak poczucie lęku lub nadmierne pobudzenie. Mówimy tu jednak o naprawdę mocnej kawie… co najmniej z kilku czubatych łyżeczek. Każdego dnia bez obaw możesz zaparzyć sobie 2-3 filiżanki kawy z 1-2 łyżeczek bez obaw o zdrowie.

Kawa i słodkości

Kawa w diecie może mieć też pewne minusy, wiele jednak zależy od Ciebie. Przede wszystkim warto zrezygnować z zajadania się słodkościami podczas popołudniowej kawy. Można powiedzieć, że minusem kawy jest to, że często zestawiamy ją ze słodyczami. To przyjemny nawyk, ale niestety nie wpływa dobrze ani na zdrowie, ani na sylwetkę. To samo oczywiście dotyczy cukru dodawanego do samej filiżanki kawy. Niektórzy mawiają, że „cukier to biała śmierć”. Jest nieco przesady w tym stwierdzeniu, ale tam, gdzie można zrezygnować z cukru, po prostu lepiej to robić. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie polubić czarnej kawy, cóż, zwyczajnie spróbuj. Być może zasmakuje Ci odmienny gatunek kawy albo rozpuszczalna zamiast sypanej i odwrotnie. A jeśli zależy Ci na przyjmowaniu samej kofeiny w celu przyspieszenia spalania tłuszczu, możesz też pomyśleć o kofeinie w proszku albo w tabletkach.

To częsty wybór sportowców, którzy chcą wspomóc metabolizm przed podejściem do treningu.