Kształtowanie diety w przypadku alergików

Czasami potrzeby żywieniowe są specyficzne i podlegają zmianom wynikającym z ograniczeń organizmu. Chodzi tutaj przede wszystkim o wszelkiego rodzaju alergie, których jest w populacji coraz więcej. Eksperci szacują, że dzieci będących alergikami jest obecnie zdecydowanie więcej niż kiedyś i tendencja jest dostrzegalna. Różne są przyczyny tych zmian, ale faktem jest to, że pewna część ludzi nie może spożywać produktów mlecznych czy zbożowych, a to tylko dwa najpowszechniejsze ograniczenia. W wyniku upośledzenia układu trawiennego część osób ma wrodzone problemy z trawieniem laktozy, a więc cukru mlecznego. Oznacza to, że osoby te nie mogą zjadać produktów mlecznych za wyjątkiem tych, które przez wytwórców są opisane jako nie zawierające laktozy. Rynek reaguje w tym względzie na potrzeby – jogurtów, kefirów czy serów bezlaktozowych jest coraz więcej. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ dzięki nowym technologiom produkcji żywności osoby uczulone na cukier mleczny nie muszą rezygnować z mleka i jego przetworów.

Należy tylko pilnować tego, aby sięgać po rozwiązania mające określony skład. Producenci dbają w tym aspekcie o jednoznaczne oznaczenia. Ciekawą alternatywą dla mlecznych wyrobów, po które chętnie sięgają też weganie, są jogurty wytwarzane bez udziału mleka. Do ich produkcji służy mleko kokosowe oraz specjalnie dobrane wegańskie kultury bakterii odpowiedzialne za fermentację takich produktów. Interesy wegan i alergików mogą się więc w pewnych punktach spotykać i to bez wątpienia pozytywna informacja. Z uczuleniami można jakość żyć, a nawet się ich pozbyć Innym zagadnieniem są uczulenia na produkty zbożowe. Alergia na gluten zawarty w wielu gatunkach zbóż jest elementem choroby nazywanej celiakią. Jeśli zostanie ona u kogoś stwierdzona, osoba ta nie powinna spożywać wyrobów glutenowych, a więc powstających przede wszystkim na bazie pszenicy, jęczmienia i żyta.

Są na szczęście alternatywy. Glutenu nie zawierają ryż, kukurydza czy owies (choć bywa on w zależności od przyjętych kryteriów uznawany za zboże glutenowe). Mąka ryżowa czy kukurydziana sprawdzają się doskonale w przypadku wypieków i pieczywa wytwarzane na ich bazie mogą być bez obaw zjadane przez uczulonych na gluten. Dostępne są nawet bezglutenowe piwa, które w ramach specjalnego procesu technologicznego są niemal całkowicie pozbawione tego związku. Poza tym mamy jeszcze cały zakres specyficznych uczuleń – chociażby na owoce i warzywa. Są ludzie, którzy nie mogą zjadać na przykład pomidorów, kiwi czy truskawek. Bywa, że ktoś jest uczulony na jeden konkretny owoc lub warzywo. W przypadku niektórych uczuleń można zdecydować się na terapię odczulającą, jednakże nie zawsze przynosi ona pozytywne efekty.

Celem uniknięcia nieprzyjemnych objawów, takich jak biegunki czy wysypka, lepiej odstawić pewne produkty. Dieta niekoniecznie wiele na tym straci, a komfort życia bez wątpienia będzie zdecydowanie lepszy, o czym przekonało się już wiele osób z problemami alergicznymi.