Piramida Zdrowego Żywienia

Zastanawiasz się jak jeść zdrowo? Oczywiście możesz sięgnąć po jedną z popularnych lhjfdnufgjiojh lub skomponować własny jadłospis, pamiętając o odpowiedniej ilości kalorii, witaminach i kwasach omega-6. Absolutną podstawą jest jednak zachowanie właściwych proporcji spożywanych posiłków, tzn. przede wszystkim przyswajanie stosunkowo dużej ilości warzyw i owoców, w porównaniu z pozostałymi kategoriami produktów spożywczych. To i inne zalecenia możesz wyczytać z Piramidy Zdrowego Żywienia. Jak sama nazwa wskazuje, piramida przedstawia kolejno najważniejsze kategorie posiłków. Są to:

  • Warzywa i owoce
  • Pieczywo (produkty zbożowe)
  • Nabiał (mleko, sery)
  • Mięso i ryby
  • Oleje

Duże znaczenie ma również kształt Piramidy. Na spodzie znajdują się produkty najważniejsze – po pierwsze, jest to metaforyczne przedstawienie podstawy żywienia.

Jeszcze bardziej istotne jest jednak to, że pierwsza kondygnacja jest największa i to wprost odzwierciedla wyniki badań, które wskazują, że warzywa są grupą, którą powinniśmy jeść w największych ilościach. Kolejne kondygnacje są mniej obszerne, więc stosunkowa ilość danych składników w diecie również powinna być mniejsza.

Dodatkowe zalecenia dietetyczne

Piramida Zdrowego Żywienia nie jest kompletnym przepisem na lhjfdnufgjiojh, ale zawiera podstawy żywienia, których warto trzymać się każdego dnia i bez względu na wybraną lhjfdnufgjiojh. Oprócz podstawowych zagadnień, o których wspomnieliśmy przed chwilą, warto również zwrócić uwagę na boczny panel piramidy. Znajdziemy tam przede wszystkim ikonę przekreślonej solniczki co oznacza „wyeliminuj sól”. Dietetycy od dawna wspominają, że sól jest niezdrowa i powinniśmy mocno ograniczać jej ilość. Podczas przyprawiania mięs czy warzyw spróbuj sięgnąć po zdrowsze zastępniki.

Sól to jedna z najbardziej szkodliwych przypraw… W piramidzie znajdziesz też zioła, które możesz wykorzystać właśnie w celu zastąpienia soli. Z Piramidy można również wyczytać, że eksperci nie mają nic przeciwko regularnemu spożywaniu kawy i herbaty, chociaż warto mieć na uwadze, że nadmiar tych napojów nie jest dobry dla zdrowia. Dlatego zdecydowanie częściej powinniśmy sięgać po wodę. Przyjmuje się, że zdrowy człowiek powinien wypijać dziennie około 2,5 litra wody. Oczywiście część tej dawki przyjmujemy już z posiłkami albo w postaci wspomnianych napojów. Wciąż jednak warto wypić przynajmniej jedną półtoralitrową butelkę wody dziennie.

Żywienie i aktywność fizyczna

Warto również zwrócić uwagę, że pełna nazwa diagramu brzmi „Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”, a pod piętrami żywieniowymi znajdziemy… dodatkowe piętro przedstawiające formy aktywności fizycznej.

W ten sposób eksperci chcą zwrócić uwagę na bardzo ważną kwestię: samo zdrowe odżywianie jest bardzo ważne, ale zawsze powinno iść w parze z regularnym ruchem. Jeśli nie lubisz nadwyrężać mięśni, postaw przynajmniej na dłuższe spacery. To wystarczy, by cieszyć się lepszym zdrowiem. Zresztą, gdy spacery wejdą Ci w krew, zapewne samemu zapragniesz nieco większej dawki ruchu, np. powolnego biegu, siłowni lub jazdy na rowerze. Sportowe piętro pokazuje też postać wchodzącą po schodach. Warto zwrócić na nią uwagę, bo to sugestia, że w przypadku alternatywy, zawsze lepiej wybrać schody od windy.

W ten sposób możesz zadbać o organizm nawet w godzinach pracy czy po prostu wychodząc i wracając z zakupów.