Czerniak – jak i dlaczego powstaje?

Czerniak to nowotwór skóry, charakteryzujący się dużą złośliwością. Rośnie bardzo szybko, łatwo powstają przerzuty, a podatność na leczenie jest niewielka.
Jego powstanie wynika z nieprawidłowych zmian w genomie melanocytów, powstałych na skutek szkodliwych oddziaływań zewnętrznych i wewnętrznych. Z badań wynika, że co około 10 lat liczba chorych ulega podwojeniu.
Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się, kiedy czerniak występował już wcześniej w rodzinie. Bardzo niekorzystny wpływ może mieć również nadmierne korzystanie z solarium i brak ochrony podczas opalania na słońcu.
Przekształceniu w czerniaka mogą ulec również znamiona wrodzone i nabyte – pieprzyki, brodawki i plamy, szczególnie kiedy narażone są na podrażnienia. Wśród czynników ryzyka wyróżnia się też jasna karnacja, niebieskie oczy, piegi, blond włosy, zmiany hormonalne.
Na chorobę częściej zapadają mężczyźni i gorzej ją znoszą. Bardzo ważna jest kontrola znamion, ponieważ szybkie wykrycie nowotworu, pozwoli na skuteczne leczenie pacjenta.
Przeczytaj również: Jak się zmotywować do diety i zmiany swojego wyglądu
Przeczytaj również: Smaczne, pożywne i zdrowe
Przeczytaj również: Niezwykły rodzaj orzechów
Polecane artykuły

Czy warto inwestować w odzież ciążową?
Mimo że kupowanie ciążowych ubrań jest zazwyczaj bardzo ekscytujące i przyjemne, warto się jednak zastanowić, czy nabywanie ich w nadmiarze będzie na pewno dobrą decyzją. Biorąc pod uwagę to, że będą używane maksymalnie kilka miesięcy, być może nadmierne zaopatrywanie się w odzież ciążową nie jes

Warzywa i owoce na zdrową i promienną cerę
Zdrowa cera wymaga codziennej porcji warzyw i owoców. Dzięki nim, do organizmu docierają niezbędne witaminy i minerały. Są one dobrze przyswajalne, gdyż pochodzą z naturalnego źródła. Elastyczność skóry, zdrowy wygląd, a nawet brak trądziku i zmarszczek – to wszystko można osiągnąć, poprzez wła ś